poradnikJESTEŚ KOWALEM WŁASNEGO LOSU?

Obecny stan rynku pracy daje absolwentom szeroki wachlarz możliwości wyboru ścieżki kariery. Jednak nie zapominaj o tym, że bez własnego zaangażowania, wysiłku i kreatywności wielu dróg możesz nigdy nie odkryć. Masz szeroki dostęp do informacji poprzez Internet, czasopisma branżowe i inne media, jednakże dotarcie do nich i ich analiza jest pracą, którą musisz wykonać sam. Wystarczy tylko trochę chęci i czasu. Im lepiej poznasz specyfikę swojej branży, tym łatwiej i pewniej dokonasz wyboru i podejmiesz trafną decyzję. Pamiętaj jednak, że jest ona wynikiem wielu tygodni a nawet miesięcy pracy, w czasie których z pewnością niejeden raz popełnisz błąd. Jest to także element naszego życia, a każda porażka jest częścią sukcesu. Niepowodzenia są cenne, jeśli potrafisz wyciągać z nich odpowiednie wnioski.

Oddajemy w twoje ręce poradnik, który zawiera wskazówki pomocne w dążeniu do Twojego sukcesu.

Powodzenia!


I. Jak się zaprezentować?

Ludzie starają się  być jak najbardziej naturalni i swobodni w zachowaniu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których chcemy być odbierani w konkretny sposób. Jesteśmy zmuszeni do tego, żeby nasz wizerunek, zachowanie i  wypowiedzi, dostosować do miejsca, czasu i charakteru sytuacji w jakiej się znaleźliśmy bądź znajdziemy. Niezależnie, czy będą to sytuacje zawodowe czy osobiste, ważne jest uświadomienie sobie, co składa się na to jak odbierają nas inni, czyli na naszą autoprezentację. 

Czytaj…==>


II. Pierwsze kroki na rynku pracy

Co zrobić, żeby poszukiwanie właściwej drogi zawodowej, a potem pierwsza praca, nie była drogą przez mękę i nie stała się tylko złem koniecznym? Musisz zastanowić się, jakie są Twoje oczekiwania, a przede wszystkim wyznaczyć sobie cel. Będzie nim na pewno znalezienie zatrudnienia, źródła zarobkowania. Musisz jednak ustalić jaka praca i forma zatrudnienia będzie dla Ciebie odpowiednia.

Czytaj … ==>


III. Gdzie i jak szukać pracy?

Stojąc przed wyborem odpowiedniej drogi do kariery zawodowej, musimy uświadomić sobie, że sami musimy poszukać i wybrać właściwą dla nas. Każdy z nas zna siebie i swoje potrzeby, więc tylko my jesteśmy w stanie wybrać odpowiednią drogę zawodowa. Czy będzie to praca na etat, a może w niepełnym wymiarze godzin? W Polsce czy za granicą? Może zdecydujemy się na własny biznes? Podjęcie decyzji, nie jest proste i nikt nie może zrobić tego za nas.

Czytaj… ==>


V. Analiza SWOT szansą na otrzymanie zatrudnienia

Po znalezieniu odpowiedniego dla Ciebie ogłoszenia lub miejsca pracy, przed przystąpieniem do sporządzania dokumentów aplikacyjnych, warto pokusić się o wykonanie analizy SWOT Twoich szans na otrzymanie tej konkretnej pracy.

Czytaj …==>


VI. CV moją wizytówką zawodową

Zanim przystąpisz do pisania swojego CV wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą poszukującym nowego pracownika na określone stanowisko. Przed Tobą na biurku leży kilkanaście, kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset aplikacji. Nie masz wiele czasu na ich lekturę, gdyż sprawę trzeba załatwić sprawnie, dokonując jak najlepszego wyboru. Pomyśl sobie teraz na co Ty zwrócisz uwagę, będąc pracodawcą? Na pewno na przejrzyste i czytelne CV, w którym kandydat w sposób konkretny przedstawia swoje wykształcenie, doświadczenie i umiejętności, odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Może też dodatkowo posiada interesujące hobby?

Czytaj…==>


VII. List motywacyjny

Drugim ważnym dokumentem, który musisz przygotować zgłaszając swoją kandydaturę pracodawcy jest list motywacyjny (LM). Powinien on być rozwinięciem informacji, jakie zawarłeś w swoim CV. Tutaj masz możliwość na pełną prezentację swojej osoby, nie tylko jako człowieka wykształconego, posiadającego pewne doświadczenie, lecz również o cennych walorach osobowościowych. Ważne jest, aby każdy list był przygotowany pod konkretną firmę! Zanim przystąpisz do jego napisania zdobądź jak najwięcej informacji o firmie ze strony internetowej czy od znajomych. Pracodawca na pewno to zauważy i doceni!

Czytaj…==>


VIII. Rozmowa kwalifikacyjna

Pracodawcy przeprowadzają selekcję dostarczonych im dokumentów aplikacyjnych i wybierają spośród nich te spełniające oczekiwania wobec przyszłego pracownika. Następnie zapraszają wybranych kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne, chcąc lepiej poznać ich umiejętności, doświadczenie, kwalifikacje i zalety osobiste.

Czytaj…==>


IX. Rekrutacji ciąg dalszy?

Pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej to w niektórych firmach tylko pierwszy etap procesu rekrutacyjnego. Możesz zostać poproszony o wzięcie udziału w szeregu rożnych testów, zadań i dyskusji.

Czytaj…==>


X. Pierwsza praca

Jeżeli osiągniesz cel, jakim jest upragniona praca, oznacza to, że bardzo dobrze udało Ci się przejść przez poszczególne etapy na drodze do niego. Z pewnością będziesz czuł się szczęśliwy i usatysfakcjonowany. Możesz sobie pogratulować, ponieważ wykonałeś kawał dobrej roboty. Na rynku pracy jesteś jednak nowy i musisz poznać zasady i normy nim kierujące. Podobnie jak w innych dziedzinach życia, tu jako pracownik masz swoje prawa i obowiązki.

Czytaj…==>