BADANIA LOSÓW ABSOLWENTÓW
METODOLOGIA BADAŃ
Obowiązek badania losów absolwentów w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika realizowany jest przez Dział Zawodowej Promocji Studentów i Absolwentów CM zwany, potocznie zwany Biurem Karier.
Badanie obejmuje każdy rocznik absolwentów opuszczających mury Uczelni, poczynając od 2010 roku, w którym pierwszy raz je przeprowadzono.
Biorą w nim udział absolwenci wszystkich kierunków CM, którzy zakończyli studia I lub II stopnia i złożyli w Biurze Karier CM kartę obiegową wraz z uzupełnioną ankietą badania. W badaniu nie bierze udziału pełna populacja absolwentów. Z uwagi na fakt, iż ma ono charakter nieobowiązkowy pewna liczba absolwentów odmawia udziału w badaniu.
Celem badania losów zawodowych jest pozyskanie jak najszerszej informacji o sytuacji, w jakiej znajdują się absolwenci Collegium Medicum UMK na rynku pracy oraz uzyskanie informacji dotyczących wymogów kwalifikacyjnych stawianych kandydatom na dane stanowiska, niezbędnych kompetencji oraz głównych obowiązków realizowanych na poszczególnych stanowiskach. Realizacja powyższych celów pozwoli na uzyskanie przez władze rektorskie i dziekańskie Uniwersytetu szczegółowych informacji na temat wymagań rynku pracy oraz informacji niezbędnych do właściwej działalności doradczej Biura Karier.
Badanie składa się z dwóch etapów:
- I etap badania w momencie ukoÅ„czenia studiów – badanie ankietowe kwestionariuszowe – sÅ‚użące okreÅ›leniu planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów, uzyskania zgody na udziaÅ‚ w badaniu oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych. Do tego celu wykorzystywana jest ankieta w wersji papierowej, którÄ… absolwenci uzupeÅ‚niajÄ… w momencie wypeÅ‚niania tzw. karty obiegowej w Biurze Karier. IstotÄ… zawartych w niej pytaÅ„ jest uzyskanie informacji o koÅ„czonych studiach (uzupeÅ‚niajÄ…ce/licencjackie, stacjonarne/niestacjonarne itp.), plany dotyczÄ…ce edukacji w najbliższych miesiÄ…cach, plany dotyczÄ…ce zatrudnienia tj. czy w Polsce, czy powiÄ…zane z koÅ„czonym kierunkiem studiów, ewentualne alternatywy, gdy dziaÅ‚ania zwiÄ…zane
z poszukiwaniem pracy zawiodą. - II etap badania w 6 miesięcy po ukończeniu studiów ? badanie ankietowe kwestionariuszowe on-line (badania metodą CAWI) ? zadawane pytania służą określeniu sytuacji, w jakiej znajdują się absolwenci na rynku pracy. Badani otrzymują na pocztę zaproszenie do udziału w badaniu zawierające bezpośredni link do ankiety. Lista adresów e-mailowych oparta jest na danych uzyskanych z ankiet zgromadzonych w pierwszym etapie badania. Ankieta zawiera pytania dotyczące aktywności na rynku pracy, ogólny opis miejsca pracy tj. ilość zatrudnianych pracowników, lokalizacja, branża itp., pytania dotyczą także podejmowanego kształcenia oraz zadowolenia z ukończonego na naszej Uczelni kierunku. W przypadku nie wypełnienia kwestionariusza, po około tygodniu od wysłania zaproszeń, system dokonuje wysyłki przypomnień o wzięciu udziału w badaniu. Osoby, które nadal nie wypełnią kwestionariusza otrzymują 3 kolejne przypomnienia.
- III etap badania po 3 latach od ukończenia studiów w CM UMK ? drugie badanie ankietowe kwestionariuszowe on-line (metodą CAWI). Zadawane pytania służą określeniu niezbędnych kwalifikacji oraz głównych obowiązków na najczęściej zajmowanych stanowiskach.
Kolejny etap badania planowany jest po 5 latach od zakończenia studiów.