Biuro Karier Collegium Medicum UMK

Kontaktul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
tel.: (52) 585-36-97
e-mail: biurokarier@cm.umk.pl

Jak szukać pracy?

Najczęściej ludzie decydują się na szukanie zatrudnienia w już istniejących firmach, instytucjach czy projektach. Tworzenie własnego biznesu od podstaw wymaga bowiem czasu,  dużej wytrwałości i przede wszystkim środków finansowych, których większość młodych osób nie posiada.  Z tych właśnie przyczyn szukanie zatrudnienia, jest dla wielu ludzi najwłaściwszym wyjściem na początku ich drogi zawodowej. Jednak gdzie szukać, odpowiadających naszym potrzebom ofert pracy? Jak znaleźć się na rynku pracy i uporządkować sobie ogrom ofert i ogłoszeń umieszczanych przez pracodawców.

Koniecznie odpowiedz sobie na pytania jakiego rodzaju pracy szukasz-stałej czy dodatkowej i ile czasu jesteś w stanie na pracę poświęcić. Rynek pracy obecnie, bogaty jest w oferty zatrudnienia pracowników na rożnych zasadach i w różnych formach. Nie odrzucaj takich ogłoszeń! Zastanów się, bo być może taka praca okaże się idealna dla Ciebie. Pozwoli Ci się realizować w innych dziedzinach życia, doszkalać się, podejmować inne prace a na dodatek nie będzie schematyczna i czasochłonna. Każdy z nas wie jakie warunki pracy będą najodpowiedniejsze dla niego, a jakich nie będzie mógł zaakceptować. Wstępna selekcja, pod względem odpowiedniego stanowiska i branży oraz formy zatrudnienia, ułatwi nam przeglądanie dostępnych ofert. Dopiero z taka wiedzą, możemy przystąpić do pracy nad poszukiwaniem upragnionego stanowiska.

Tak – szukanie pracy to też praca!!! Na jej znalezienie musimy poświęcić dużo czasu i energii ? porównywalnie jak podczas wykonywania pracy.

Wymaga to od szukającego aktywności, bezpośredniości i cierpliwości.

Aktywność w poszukiwaniu pracy to nic innego, jak szukanie ofert pracy na wszystkie możliwe dostępne sposoby. Nie możemy ograniczać się do przeglądania jednej gazety czy odwiedzania jednego portalu internetowego z ofertami pracy. Wiedza o rynku pracy musi być pełna i ważne, żeby korzystać z wielu źródeł informacji o nim. Szukając pracy, powinieneś informować o tym fakcie osoby z Twojego otoczenia. Rodzina i znajomi pamiętając o tym, że szukasz pracy, powiedzą o tym swoim znajomym, a oni kolejnym znajomym. Stworzy się wtedy swoistego rodzaju sieć. Od szukającego pracy, poprzez jego najbliższych, znajomych itd. Bardzo często robimy tak chcąc coś kupić lub sprzedać. Liczymy na to, że ktoś się w końcu zainteresuję naszą ofertą. Tak samo jest z szukaniem pracy. Powinniśmy informować jak najwięcej osób,  o  tym że chcesz podjąć pracę. Nie dlatego, że szukasz jej z polecenia, ale dlatego żeby poszerzyć dostęp do informacji o wolnych stanowiskach. Uzyskując informację o wolnych miejscu pracy możemy dowiedzieć się więcej na temat charakteru danej pracy, a tym samym porównać nasze umiejętności z wymaganymi na to stanowisku. Nigdy, nie możemy liczyć, że oferta pracy trafi do nas sama, że ktoś ją nam przedstawi, a my ją tylko zaakceptujemy bądź nie. Nie zrażajmy się jeśli nie ma ofert pracy w interesującym nas zawodzie!!! Często miejsca pracy są, tylko oferty pracy nigdy nie opuszczają firmy. Pracodawcy bowiem szukając pracowników, pierwsze pytania kierują do osób pracujących już w firmie lub swoich znajomych. Chcą, aby polecić im kogoś sprawdzonego i odpowiedzialnego. W następnej kolejności, będą przeglądać dokumenty ludzi, którzy sami się do firmy zgłaszają i tych zapraszać na rozmowy kwalifikacyjne. Musisz więc samodzielnie wyszukać interesujące Cię miejsca pracy i mimo braku ofert, wysyłać do nich swoje cv i list motywacyjny. Aktywność w poznawaniu rynku pracy
i przeszukiwaniu dostępnych ofert to pierwszy warunek skutecznego poszukiwania pracy.

Bezpośredniość wymaga od osoby poszukującej pracy dążenia, aby kontakt z firmami i pracodawcami był, w miarę możliwości, osobisty. Spotkania z przedstawicielami firm na prezentacjach i targach pracy, umożliwiają poznanie oczekiwań przyszłego pracodawcy ale również pokazanie swojej osoby w jak najlepszym świetle. Wysyłając dokumenty aplikacyjne do takiej firmy, nie jesteśmy wtedy anonimowi. Możemy nawiązać do odbytego spotkania, podać nazwisko osoby z którą rozmawialiśmy. Jeszcze korzystniej na nasz wizerunek, działa odbycie praktyk, w firmie w której staramy się o pracę. Znamy już specyfikę działań w tej firmie, możemy nawiązywać do tego co się nauczyliśmy, kogo poznaliśmy. Student który wykazał się podczas praktyki, zawsze zostanie dobrze zapamiętany. Najlepiej jest śledzić ?losy? wysłanego przez nas cv. Nie wystarczy wysłać maila i czekać na odpowiedź. Najlepiej zadzwonić do firmy, zapytać się czy mail dotarł, czy wszystko jest czytelne itd. oraz kiedy możesz oczekiwać jakiejś odpowiedzi. Osoba z którą rozmawiamy, poczuje się wtedy osobiście zobligowana, do tego żeby przejrzeć nasze dokumenty i być może przekazać je dalej. Jeżeli jest taka możliwość, dokumenty do firmy, najlepiej jest dostarczać osobiście. Możemy wtedy osobiście zapytać do kogo je złożyć, może się zdarzyć, że  będziemy mieli szanse osobiście przekazać je szefowi firmy. To również zadziała pozytywnie, nie każdy bowiem ma taką okazję.

Po pierwsze zostaniemy odebrani jako osoby którym na prawdę zależy na pracy w danej firmie, a po drugie osobiście spotkamy się z osoba decyzyjną, która z pewnością nas zapamięta.

Cierpliwość, to zasada którą najtrudniej respektować osobie szukającej pracy. Jak tu cierpliwie czekać na ofertę zatrudnienia, jeśli mamy tyle zapału i koniecznie chcemy mieć pracę od zaraz. W cierpliwość jednak należy się uzbroić koniecznie! Jeżeli zabraknie nam cierpliwości, szybko może nam również zabraknąć zapału do szukania pracy. Pamiętaj, że znalezienie pracy to czasem kwestia paru tygodni, a nawet miesięcy. Mimo, iż zdarza się, że niektórym udaje się znaleźć pracę w przeciągu paru dni, nie możemy zakładać , że  w naszym przypadku też tak będzie. Lepiej bowiem miło się zaskoczyć, niż potem martwić się, że tak długo jesteśmy bez pracy. Nie zrażajmy się, że nie ma odzewu na wysłaną przez nas aplikację. Konsekwentnie szukajmy dalej kolejnych ofert lub  miejsc do których możemy skierować swoją aplikację.

Pamiętaj, że szukanie pracy musi opierać się na wszystkich trzech zasadach przedstawionych powyżej. Dopiero połączenie aktywności, bezpośredniości i cierpliwości w jedną, złotą zasadę ABC, przybliża nas do celu.

DOBRA RADA!

Kup sobie terminarz, w którym zapisuj datę i sposób dostarczenia CV do poszczególnych firm. Na jaki adres wysłałeś lub kto przyjął Twoje dokumenty. Koniecznie notuj wszelkie rozmowy telefoniczne,  kiedy i z kim rozmawiałeś, jakie były wnioski z rozmowy-kiedy możesz zadzwonić i z kim rozmawiać. Podczas rozmów telefonicznych, padają czasem pytania: Kiedy cv zostało wysłane? Z kim Pan/Pani rozmawiała? Jeśli aplikujesz i wysyłasz dokumenty w kilka miejsc, prowadzenie dokładnych notatek, pomoże Ci bez trudu opanować sytuację.

Gdzie poszukiwać pracy?

  1. Sieć znajomych
  2. Oferty wysyłane do pracodawców
  3. Własne ogłoszenia prasowe
  4. Prasa
  5. Portale internetowe
  6. Biura Karier
  7. Agencje Pośrednictwa Pracy
  8. Urzędy Pracy
  9. Targi Pracy i prezentacje firm

Obok stworzenia sieci znajomych, poinformowanych o tym, że szukasz pracy i wysyłania swoich dokumentów do interesujących nas firm, w aktywnym poszukiwaniu pracy pomocne może być sformułowanie własnego ogłoszenia prasowego. Własne ogłoszenie można zamieszczać w różnych środkach masowego przekazu (prasie, telewizji, stronach internetowych) oraz umieszczać je na tablicy ogłoszeń. Powinno być ono krótkie i zwięzłe. Zawierać informacje o tym jakiej pracy szukasz, jakimi cechami się charakteryzujesz oraz jak się z Tobą skontaktować. Taka metoda poszukiwania pracy jest rzadko wykorzystywana przez osoby poszukujące pracy, ale jeśli czujemy, że nasze ogłoszenie przekona przyszłego pracodawcę – warto spróbować.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą poszukiwania pracy, jest przeglądanie dostępnych ofert w prasie. W większości bowiem gazet lokalnych i ogólnokrajowych zamieszczane są ogłoszenia dotyczące wolnych miejsc pracy. Ogłoszenia te zawierają szczegółowe informacje na temat kwalifikacji zawodowych i umiejętności wymaganych od przyszłego pracownika. Jeśli spełniamy większość wymagań stawianych przez przyszłego pracodawcę, lecz jednego czy dwóch nie jesteśmy w stanie spełnić, nie rezygnujmy od razu. Pracodawca może bowiem zrezygnować z pewnych warunków, jeżeli nie będą one bardzo istotne w przyszłej pracy. Wyślijmy swoje dokumenty, a być może zostaniemy zaproszeni na rozmowę. Oczywiście w sprawach kluczowych, takich jak na przykład posiadane wykształcenie, pracodawca zdania nie zmieni.

Coraz intensywniej rozwijają się portale internetowe, na temat pracy, zawierające obok porad dla przyszłych pracowników, informacji o kursach i szkoleniach, również ogłoszenia o pracę. Jest to najszybsza metoda dotarcia pracodawców do potencjalnych pracowników. Oferty zamieszczane w Internecie są zazwyczaj bardzo szczegółowe, tak żeby poszukujący pracy wiedział dokładnie, jakie wymagania stawia przed nim pracodawca. Na większości portali internetowych, zajmujących się pracą, można również wypełnić formularz aplikacyjny lub zamieścić CV, a oferty odpowiadające naszym preferencją będziemy dostawać na maila. Warto korzystać z narzędzia jakim jest Internet, aby znaleźć ciekawą ofertę pracy, ale też by dowiedzieć się gdzie jeszcze szukać pracy. Pamiętaj jednak, że nie możesz ograniczać się tylko do tej formy poszukiwania pracy.

Warto wybrać się do miejsc które zajmują się pośrednictwem pracy i gdzie można uzyskać porady w sprawie jej poszukiwania. Na uczelniach takim miejscem są uczelniane biura karier. Na swoich stronach internetowych zamieszczają oferty pracy, od różnych pracodawców. W większości biur karier można się zarejestrować i otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach, szkoleniach, warsztatach, targach pracy, prezentacjach firm oraz oczywiście o ofertach pracy. Pracownicy biur służą również pomocą w pisaniu dokumentów aplikacyjnych, radzą jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej itp.

Możesz również zgłosić się do Agencji Pośrednictwa Pracy, w której zostawiasz swoje dokumenty lub wypełniasz formularz zgłoszeniowy. Takie Agencje udostępniają oferty pracy, ale najczęściej wpisują osobę poszukującą pracy do bazy danych, z której później korzystają kiedy zgłasza się do nich pracodawca. Korzystanie z usług takich Agencji nie gwarantuje natychmiastowego znalezienia pracy, ale na pewno zwiększa nasze szanse na zatrudnienie.

Miejscem w którym gromadzone są oferty pracy i z którego usług możesz skorzystać, jest Urząd Pracy. W Polsce działają wojewódzkie i powiatowe Urzędy Pracy. Obok typowego pośrednictwa pracy, czyli zbierania i udostępniania oferty pracy, urzędy prowadzą również szkolenia i warsztaty, kluby pracy, przy niektórych działają również centra wspierania przedsiębiorczości. Warto wybrać się do Urzędu, aby uzyskać informację o pomocy jaką możesz w urzędzie uzyskać. Może to być m.in. uczestnictwo w bezpłatnych warsztatach czy szkoleniach, różnego rodzaju dopłaty i dofinansowania. W urzędzie pracy możesz również dowiedzieć się wszystkiego na temat staży absolwenckich ? kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać, jak odbyć staż w firmie, którą jesteś zainteresowany.

Bogatym źródłem ofert pracy i informacji na temat firm, są Targi Pracy, odbywające się cyklicznie, w większości większych miast Polski. W jednym miejscu zgromadzonych jest kilka firm, często bardzo prestiżowych i szukających wielu pracowników. Targi Pracy, to szansa dla osób poszukujących pracy na bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą, a tym samym na poznanie specyfiki firmy, procesu rekrutacyjnego i co najważniejsze, oczekiwań wobec przyszłych pracowników. Pamiętaj, idąc na Targi, zawsze miej przygotowane CV ? możesz je zostawić przedstawicielowi firmy. Na Targi Pracy, wysyłane są osoby, które w danej firmie zajmują się rekrutacją i selekcją pracowników. To dodatkowy plus ? rozmawiasz bowiem osobiście z człowiekiem, który najczęściej podejmuje decyzję w pierwszym etapie rekrutacji. Selekcjonuje on CV osób aplikujących na dane stanowisko, a następnie zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne, osoby spełniające warunki stawiane przed kandydatem. Rozmawiając z kimś takim osobiście, mamy niemal pewność, że czytając nasze CV, nie będziemy już anonimowi. Działa to na naszą korzyść, tym bardziej, jeśli wywrzemy na nim pozytywne wrażenie.

Podobnie poszukując pracy, warto korzystać z prezentacji i spotkań z firmami. Tam również dowiemy się dużo o tym czym dana firma się zajmuje, jak działa, jakie wykorzystuje technologie itd. Podczas prezentacji jest najczęściej czas na rozmowy z przedstawicielami firmy. Korzyści z tych spotkań, są podobne jak z Tragów Pracy, tylko że dotyczą jednej bądź kilku firm.

Korzystanie z wielu metod poszukiwania pracy, jest szansą na znalezienie odpowiadającej nam oferty bądź firmy w jakiej chcielibyśmy pracować.