Biuro Karier Collegium Medicum UMK

Kontaktul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
tel.: (52) 585-36-97
e-mail: biurokarier@cm.umk.pl

Rozmowa kwalifikacyjna

Dobrze napisane dokumenty aplikacyjne zwiększają szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj, że dostanie się na ten etap rekrutacji już jest sukcesem!! Znaczy to bowiem, że Twoje dokumenty są napisane poprawnie i jesteś w stanie przekonać do siebie przyszłego pracodawcę.

Zaproszenie na rozmowę może być przekazane w formie telefonicznej lub mailowo.

OTRZYMUJĄC E-MAILA Z INFORMACJĄ O DACIE I GODZINIE ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ KONIECZNIE NA NIEGO ODPOWIEDZ.
E-MAIL OD PRACODAWCY TO ZAPROSZENIE, KTÓRE MUSISZ POTWIERDZIĆ.

 

1. Jak przygotować się do rozmowy??

Jeżeli podczas szukania ogłoszeń o pracę i pisania dokumentów aplikacyjnych, nie zapoznałeś się ze specyfiką firmy, w której chcesz pracować, to teraz jest ostatni dzwonek, żeby to zrobić. Najlepiej zrobisz zapoznając się ze stroną internetową firmy lub wypytując o nią znajomych. W zależności od charakteru pracy i specyfiki firmy powinieneś wiedzieć, jakie są jej produkty, jakich używa maszyn, technologii, jak wygląda jej struktura. Znajomość tych zagadnień pomoże Ci uniknąć zaskoczenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo często pracodawcy pytają właśnie o firmę, produkty itd. Musisz dobrze poznać przyszłe miejsce pracy, żeby odpowiedzieć konstruktywnie na pytanie czemu chce Pan/Pani tu pracować? Czemu akurat ta firma? Pytanie takie wydaje się proste, ale podczas rozmowy kwalifikacyjnej może sprawić sporą trudność, a odpowiedź może pokazać naszą niewiedzę. Pracodawcy chcą być pewni, że siedzi przed nimi osoba, która świadomie wybiera pracę właśnie u nich. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często porusza się tematy nowych produktów, używanych przez firmę maszyn itd. Musisz więc być na tym polu zorientowany. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o firmie – to zawsze będzie działało na Twoją korzyść.

Przygotuj sobie również teczkę ze wszystkimi dokumentami potwierdzającymi Twoje wykształcenie, umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie, nawet jeśli pracodawca o to wyraźnie nie prosił. Na rozmowę koniecznie zabierz CV i list motywacyjny. Przygotowaną teczkę weź ze sobą na wszelki wypadek. Może się zdarzyć, że pracodawca poprosi w trakcie rozmowy o dyplom czy inne zaświadczenie. Pokażesz, że jesteś zorganizowany, uporządkowany i przewidujący, jeśli będziesz je miał ze sobą. Możesz również sam zaproponować, że przedstawisz zaświadczenie przy okazji rozmowy o Twoim doświadczeniu czy kwalifikacjach.

Koniecznie powinieneś znać swoje dokumenty od tzw. deski do deski. Przed rozmową przypomnij sobie daty ukończenia szkół, ostatniej pracy. Staraj się podawać pełne nazwy kursów i szkoleń. Szczególnie dużo czasu poświęć na przypomnienie sobie czym zajmowałeś się w pracy, na praktykach (główne obowiązki, sprzęt na jakim pracowałeś). Zastanów się nad swoimi słabymi i mocnymi stronami, w odniesieniu do przyszłego stanowiska.

Im więcej informacji sobie przypomnisz i poukładasz w głowie przed rozmową z pracodawcą, tym łatwiej będzie Ci później odpowiadać na zadawane przez niego pytania.

Dzień rozmowy powinieneś zaplanować tak, by nie zabrakło Ci na nic czasu. Sprawdź wcześniej jakim autobusem dojechać na miejsce i ile czasu to zajmuje. Wyjdź z domu nieco wcześniej i po sprawdzeniu, czy niczego nie zapomniałeś. Na rozmowę kwalifikacyjną nie możesz się spóźnić. Jeśli jednak wiesz, że nie dojedziesz na czas, zadzwoń do firmy i powiedz, że się spóźnisz. Miej przy sobie telefon kontaktowy do osoby, z którą jesteś umówiony, lub jeśli go nie znasz, numer telefonu do firmy. W takim wypadku, po przyjściu na rozmowę powinieneś wytłumaczyć swoje spóźnienie. Bądź przewidujący i staraj się jednak być odrobinę wcześniej. Pozwoli to uniknąć zaskakujących sytuacji i da Tobie czas na złapanie oddechu i poprawę wyglądu przed wejściem. Nie przesadzaj jednak i nie przychodź za wcześnie. Czekanie tylko potęguje stres i zdenerwowanie. Szczególnie jeśli przed Tobą na rozmowę zaproszeni są inni ludzie i będziesz wysłuchiwać ich opinii po wyjściu. Możesz się wtedy czuć jak przed egzaminem.

Sama rozmowa, szczególnie jeśli będzie Twoją pierwszą rozmową kwalifikacyjną, wiąże się z dużym stresem. Jednak dobre przygotowanie to połowa sukcesu.

Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadza najczęściej jedna osoba, czasem zdarza się jednak, że spotkanie odbywa się w szerszym gronie (pracownik kadr, kierownik działu, a czasem szef firmy). Musisz być na to przygotowany! Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem biznesowym i jako takie musi być traktowana.

Obowiązują na niej pewne zasady:

Po pierwsze savoir-vivre

Wspomniana już punktualność, to obok uprzejmości i taktu, najważniejsze zasady jakich musisz przestrzegać. Pierwszym sprawdzianem po wejściu na rozmowę, jest sposób w jaki się przywitasz. To pracodawca pierwszy wyciąga rękę do uścisku dłoni, zarówno przy powitaniu jak i pożegnaniu. Jeśli tego nie zrobi, nie powinieneś pierwszy jej wyciągać. Wystarczy zwykłe ?dzień dobry?. Bez względu na to jak będzie zachowywała się osoba, z którą rozmawiasz, Ty nie możesz przekroczyć pewnych ustalonych norm postępowania. Podczas rozmowy przyszli pracodawcy mogą stosować pewne sztuczki, sprawdzając jak się zachowasz w nietypowej sytuacji. Nie możesz dać się wytrącić z równowagi. Rozmowa kwalifikacyjna trwa około 15 minut i nie musisz w tym czasie nic pić i jeść, nawet jeśli zostaniesz poczęstowany. W takiej sytuacji grzecznie powiedz dziękuję. Niedozwolone jest również palenie papierosów.

Po drugie wygląd zewnętrzny

To jak wyglądasz, będzie oceniane przez pracodawcę, zanim jeszcze zdążysz coś powiedzieć. Dlatego zadbaj zarówno o higienę, makijaż, fryzurę jak i odpowiedni strój. Twój wygląd powinien odzwierciedlać Twój profesjonalizm, dlatego zadbaj by był skromny i schludny. Stosuj raczej stonowaną kolorystykę i nie przesadzaj z dodatkami (makijaż, biżuteria). Profesjonalny strój ma być tylko tłem dla Twojej osobowości i umiejętności, dlatego nie może odwracać uwagi od tego, o czym  mówisz.

2. O co pytają pracodawcy?

1. O firmę

Dlaczego chce Pan/i tu pracować? Jaki nasz produkt Pan/i zna? Co myśli Pan/i o naszej strategii marketingowej?

To przykładowe pytania dotyczące firmy, jakie może zadać pracodawca. Chce on poznać motywy, które będą wskazywały, że chcesz pracować w tej firmie dłużej. Sprawdza również, na ile jesteś zorientowany w dziedzinie, w jakiej działa firma. Tutaj masz okazję pokazać ile trudu włożyłeś w zdobycie odpowiednich informacji o firmie, że zależy Ci na pracy właśnie u tego konkretnego pracodawcy.

2. O doświadczenie zawodowe

Czym zajmował się Pan/i w poprzedniej pracy/ na praktyce? Jakie były Pana/i obowiązki? Jakie urządzenia Pan/i obsługiwała?

Pracodawcy chcą dokładnie dowiedzieć się czym przyszły pracownik zajmował się wcześniej, jakie były jego obowiązki, czy pracował w zespole czy indywidualnie. Przy tych pytaniach możesz zostać poproszony o pokazanie świadectwa pracy, zaświadczenia o praktykach itp. Pracodawców interesują również zagadnienia związane z relacjami w Twojej byłej pracy.

Dlaczego odszedł Pan/i z poprzedniej pracy? Jak wyglądała współpraca z pozostałymi pracownikami? Co sądzi Pan/i o swoim byłym szefie, kierowniku itd.?

Pamiętaj, że nigdy nie wolno Ci krytykować i obgadywać poprzedniego szefa. Absolwent, nie mający doświadczeń z szefem, może być w takiej sytuacji zapytany o swojego promotora czy wykładowcę. Ludzie odchodzą z pracy z różnych powodów. Odpowiadając na pytanie, podaj tylko te motywy, które stawiają Cię w korzystnym świetle.

3. O wykształcenie

Dlaczego wybrał Pan/i ten kierunek? Jakie wykłady podobały się Panu/i najbardziej?

Na rozmowie kwalifikacyjnej, pracodawca nie będzie sprawdzał Twojej wiedzy. Takimi pytaniami będzie jednak dążył do poznania tego czy lubisz to co robisz, jaka ścisła dziedzina jest Twoim ?konikiem?. Odpowiadając na takie pytania, mów szczerze, nie podkreślaj jednak, że sobie z czymś nie radziłeś, albo że miałeś duży problem na studiach.

4. O umiejętności

Jakie maszyny, sprzęty, programy umie Pan/i obsługiwać? Czy umie Pan/i planować pracę, pracować z ludźmi, pracować samodzielnie?

Odpowiadając na te pytania, nawiązywać będziemy do tego co napisaliśmy w CV i do charakteru stanowiska na jakie aplikujemy. Najlepiej jeśli potrafisz podać konkretny przykład wykorzystania tych umiejętności. Nie będziesz wtedy tylko wymieniał, punktował umiem, obsługuję itd., ale wskażesz kiedy, w jakiej sytuacji były Ci potrzebne konkretne umiejętności. Dotyczy to przede wszystkim umiejętności miękkich, czyli np. pracy w zespole.

5. O nas

Jakie są Pana/i wady, zalety? Proszę powiedzieć o sobie coś więcej? Dlaczego to właśnie Pana/ią mamy zatrudnić?

Pytania takie nie wydają się trudne. Przecież o sobie wiem wszystko i to nie problem o tym opowiedzieć. Kiedy jednak pada takie pytanie, bardzo często mamy z tym problem. Musisz pamiętać, żeby Twoja wypowiedź była logiczna i nie za długa. Podkreślaj swoje atuty i mów tylko to, co chcesz żeby pracodawca o Tobie wiedział. W stresie bardzo często na takie pytania ludzie odpowiadają bez zastanowienia. Zamiast pokazywać się z najlepszej strony, pokazują czego im brakuje ? i na to pracodawcy właśnie liczą. Ważne jest więc przygotowanie sobie wcześniej odpowiedzi na podobne pytania, znalezienie takich wad, które nie dyskwalifikują mnie jako przyszłego pracownika. Tylko zastanowienie się wcześniej nad odpowiedziami, gwarantuje że nie damy się zaskoczyć.

6. O preferencje zawodowe

Ile chciałby/chciałaby Pan/i zarabiać? Czego oczekuje Pan/i od firmy? Gdzie widzi się Pan/i za 5 -10 lat?

Pytania z tej grupy związane są z Twoimi oczekiwaniami wobec firmy, ale również wobec pracy w ogóle. Czy chcesz robić karierę i piąć się na jej szczeblach, czy raczej oczekujesz pewnej stabilizacji na jednym stanowisku. W odpowiedziach na te pytania możesz sugerować chęć rozwoju, poprzez kursy i szkolenia organizowane w firmie. Tutaj również przydaje się wiedza o firmie i stanowisku na jakie aplikujesz. Nie możesz bowiem mówić, że oczekujesz pełnego pakietu socjalnego itp., jeśli firma nie oferuje go swoim pracownikom. W pytaniach o płacę, przydaje się zorientowanie w stawkach panujących w firmie i na rynku.

3. Zasady zachowania się na rozmowie kwalifikacyjnej

Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz się poczuć jakbyś udzielał wywiadu. Pracodawca będzie zadawał Ci pytania związane z CV i listem motywacyjnym, tj. o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, a czasem o hobby. Staraj się odpowiadać w miarę logicznie i wyczerpująco. Uważaj jednak, by trzymać się tematu i nie stosuj dygresji. Spotkanie z przyszłym pracodawcą okazuje się być czasem bardzo stresujące, szczególnie jeżeli padają pytania dotyczące np. wyznania, stanu zdrowia, nałogów, orientacji seksualnej.

Jeżeli odpowiedź na któreś z pytań sprawi Ci kłopot, bądź nie będziesz chciał na nie odpowiedzieć, nie rób tego. Nie masz obowiązku rozmawiać o swoich przekonaniach i życiu prywatnym. Decyzja jak zachowasz się w sytuacji gdy pracodawca wypytuje o takie rzeczy, należy tylko do Ciebie.

Szybkie i logiczne odpowiedzi na zadawane pytania i dobra argumentacja decydują o tym jak zostaniesz odebrany. Nie mniej istotny, a w niektórych przypadkach ważniejszy od treści wypowiedzi, jest jednak sposób, w jaki wypowiada się kandydat. Musisz zwrócić uwagę na dostosowanie poziomu komunikacji do rozmówcy. Mów wyraźnie, w miarę głośno, a przede wszystkim akcentuj ważniejsze kwestie. Nie możesz mówić wolno i lakonicznie, ale unikaj również zbyt szybkiego mówienia. Zwróć uwagę, by Twój rozmówca rozumiał sens wypowiadanych słów. To w jaki sposób się wypowiadasz i jak zostaniesz odebrany, zależy również od mowy ciała. Nie bój się gestykulacji i mimiki ? podkreślają one dynamizm wypowiedzi i Twoje zaangażowanie w to o czym mówisz. Mowa ciała jest jednak zgubna. Bardzo często zdradza nasze zdenerwowanie czy niepewność. Przed pójściem na rozmowę powinieneś sprawdzić czy w sytuacji stresowej np. nie drżą Ci ręce, nie pukasz nerwowo palcami, czy też nie ruszasz nogą. Jeżeli zauważysz wcześniej takie syndromy, na rozmowie kwalifikacyjnej staraj się nad nimi zapanować. Nie zawsze się to uda, ale warto spróbować choć w części wyeliminować zbędne gesty i opanować stres. Odpowiadając na pytania, patrz rozmówcy w oczy. Nawiązanie kontaktu wzrokowego jest bardzo ważne. Jeżeli rozmowę przeprowadza więcej niż jedna osoba, przenoś wzrok z jednej osoby na drugą.

10 zasad, których należy przestrzegać na rozmowie kwalifikacyjnej:

  1. nie kłam
  2. patrz w oczy
  3. odpowiadaj logicznie i całymi zdaniami
  4. nie narzekaj na poprzedniego pracodawcę
  5. ubierz się stosownie do miejsca i sytuacji
  6. nie spóźnij się
  7. bądź kulturalny
  8. bądź zorientowany do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikujesz
  9. opanuj zdenerwowanie
  10. wyłącz telefon komórkowy

Rozmowa kwalifikacyjna nie musi opierać się wyłącznie na pytaniach do Ciebie, możesz zostać poproszony o wykonanie drobnych zadań, przeprowadzanie symulacji rozmowy telefonicznej, czy nawet opowiedzenie żartu. Pracodawca sprawdzi Cię w działaniu i w nietypowej sytuacji.

Po rozmowie powinieneś zostać poinformowany o sposobie przekazania informacji o wynikach rekrutacji. Jeżeli pracodawca nic na ten temat nie wspomina, sam o to zapytaj. Czy w wyznaczonym terminie możesz zadzwonić do firmy, z zapytaniem o wyniki czy powinieneś czekać na e-mail bądź telefon zwrotny. Czasem w ogłoszeniu o pracę zaznaczone jest, iż pracodawca poinformuje o wyniku rekrutacji tylko wybranego kandydata. Brak informacji należy wtedy odczytać jednoznacznie. Nawet jeśli nie zostaniesz przyjęty, pamiętaj żeby pozostawić po sobie dobre wrażenie. Świat jest mały i nigdy nie wiesz, czy kiedyś nie spotkasz jeszcze swojego rozmówcy. Nie przejmuj się jeśli po rozmowie nie zostaniesz zatrudniony. Każda rozmowa wzbogaca nasze doświadczenie. Przeanalizuj więc swoje zachowanie i odpowiedzi oraz wyciągnij wnioski na przyszłość.